Doradca emerytalny – sukces pilotażu

Opublikowano:

Przez cały maj do 20 doradców emerytalnych po poradę zgłosiło się prawie 5 tys. osób. Zakład w dwóch swoich oddziałach testował rozwiązanie, które od 1 lipca wejdzie we wszystkich jednostkach ZUS. 595 doradców emerytalnych pomoże w podjęciu decyzji
o momencie przejścia na emeryturę osobom, które wahają się co do decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

Zakończył się  pilotaż projektu doradcy emerytalnego w ZUS, prowadzonego w maju w Oddziałach w Zabrzu i w Warszawie. Jego celem było szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Ogromne zainteresowanie poradami przekonało nas ostatecznie – doradcy emerytalni w ZUS to strzał w dziesiątkę.

Pilotaż – wnioski 

Na podstawie ankiet jakie w trakcie pilotażu wypełniły 672 osoby można określić,  co najbardziej interesuje klientów ZUS, którzy stoją przed dylematem między emeryturą,  a kontynuowaniem kariery. Opinie klientów wyrażone w ankietach posłużą do opracowania optymalnego modelu pracy doradców, tak aby na 1 lipca Zakład był jak najlepiej przygotowany.

W maju z wizyty u doradcy skorzystały łącznie 4844 osoby. Podczas obsługi klientów doradcy wykonali obliczenia w kalkulatorze emerytalnym dla 2158 osób. Z 672 które wypełniły ankietę, 650 pozytywnie oceniło pomoc doradcy. Na pytanie, czy wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na Twoją decyzję o przejściu na emeryturę na kolejne lata, twierdząco odpowiedziało 23 procent spośród ankietowanych.

Przypominamy:

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat  i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. W Małopolsce doradców ma być 42, we wszystkich krakowskich jednostkach – 18.

Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury,  a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia  w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać  1 września. W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych, wystarczy na biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.